Yerba mate przygotowanie 0

Przygotowanie Yerba Mate

Yerba Mate to napój bogów, sportowców, ludzi sukcesu zapracowanych czy aktywnych. Niemniej jednak, aby spełniała swoje pożądane, czyli pobudzające właściwości musi zostać przygotowana w prawidłowy sposób. Do jej zaparzenia potrzebujemy specjalnych naczyń (matero) – ich wybór na rynku jest tak ogromny, że dopasuje się do indywidualnych preferencji użytkownika.

Przygotowanie, a także pielęgnacja naczynka do picia Yerba Mate jest niczym celebracja szalenie istotnego wydarzenia. Potwierdzeń nie musimy szukać daleko – sam proces przygotowania matero do pierwszego użytkowania nosi znamienną nazwę curado. Jak zadbać o naczynie do zaparzania Yerba Mate? Wszystko zależy od naczynia, które wykorzystamy do przygotowania „napoju bogów” np. matero z Palo Santo, drewna, tykwy, Guampa czy ceramiki.

yerba mate przygotowanie

Tykwa – curado krok po kroku

Na początku pod lupę weźmiemy kuzynkę dyni, czyli tykwę. Proces curado specjalnego naczynia polega na usunięciu z tykwy pozostałości miąższu. Zabieg ten jest istotny, ponieważ sam miękisz charakteryzuje się silnymi właściwościami przeczyszczającymi. Warto więc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i podążać za naszymi specjalistycznymi wskazówkami. Przygotowanie tykwy bowiem wygląda w następujący sposób:

  1. Umyj tykwę ciepłą wodą.
  2. Wsyp susz do 3/4 pojemności naczynka i zalej go wodą o temperaturze maksymalnie 75 stopni.
  3. Gdy susz wchłonie wodę, tykwę uzupełnij wodą po same brzegi. (Gdy tykwa posiada metalową wirolkę, naczynie należy uzupełnić wodą poniżej poziomu wirolki)
  4. Pozostaw tykwę na dobę (24h).
  5. W regularnych odstępach czasu sprawdzaj, czy tykwa nie przecieka. Jeśli na naczyniu pojawiły się wycieki oznacza to, że matero jest uszkodzone. Nie przejmuj się jednak tzw. poceniem się tykwy – zjawisko to charakteryzuje się pozostawianiem na spodzie naczynia małej rosy (kropelek wody).
  6. Po 24 godzinach wyrzuć susz. Tykwę przepłucz pod delikatnym strumieniem wody.
  7. Usuń pozostały miąższ przy pomocy małej łyżeczki. Po raz ostatni przepłucz naczynie wodą.

Przykładowe naczynia z Palo Santo oraz bombille, tzw. bomby

Warto również zaznaczyć, iż istnieją tykwy np. Calabaza, które wymagają całkowitego powtórzenia procesu. Na rynku dostępne są również tykwy typu Porongo. W tym przypadku curado polega na pozostawieniu naczynia na 12 godzin (nie na całą dobę).

Naczynie z drewna Palo Santo – czy curado jest potrzebne?

Matero z Palo Santo to naczynie wykonane z drewna, które kusi aromatycznym zapachem żywicy, wydzielającym się w trakcie jego użytkowania. Na rynku dostępne są matero z dodatkowym, metalowym okuciem. Zapewnia ono doskonałą ochronę przed pęknięciami matero z Palo Santo. Co ciekawe, aktualnie istnieją dwa spierające się obozy – czy proces curado jest tu potrzebny czy też nie? Jako specjaliści wysłuchaliśmy obu stron, dlatego też prezentujemy proces przygotowania matero z Palo Santo do pierwszego użytkowania:

  1. Przepłucz naczynie ciepłą wodą.
  2. Pozostaw naczynie do momentu całkowitego wyschnięcia.
  3. Wysmaruj wewnętrzną część naczynia oliwą lub masłem.
  4. Pozostaw naczynie na około 2, maksymalnie 3 dni.
  5. Starannie przepłucz naczynie ciepłą wodą, aby pozbyć się pozostałego w matero tłuszczu.

Niemniej jednak proces curado matero z Palo Santo nie otrzymał potwierdzonej skuteczności działania, dlatego też postanowiliśmy uwypuklić kilka zasad dotyczących prawidłowego korzystania z naczynia z Palo Santo. Ich bezwzględne przestrzeganie jest konieczne!

  1. Naczynie z Palo Santo musi być odpowiednio nawilżone przez cały czas. Najlepszym wyjściem jest pozostawienie fusów mate aż do momentu kolejnego ich zalania w danym dniu. Ważne jest, aby nie zostawiać fusów w naczyniu na dłużej niż kilkanaście godzin, bowiem spowoduje to powstanie pleśni.
  2. Utrzymanie stałej wilgotności naczynia jest trudne. Z tego też powodu sugerujemy, aby powoli wysuszyć naczynie, gdy wiemy, że nie będzie ono użytkowane przez jakiś czas. Pamiętać jednak należy, aby nie robić tego zbyt szybko, bowiem może to spowodować pęknięcie naczynia.
  3. Do picia mate na ciepło przeznaczone są wyłącznie naczynia z Palo Santo posiadające metalowe okucie.

Pozostałe naczynia do przygotowania Yerba Mate

Na rynku dostępne są również naczynia ceramiczne, niemniej jednak nie wymagają one przeprowadzenia procesu curado. Tu istotnym zabiegiem jest jedynie oczyszczenie ich z kurzu lub pyłu. Dla pewności można je również wyparzyć wrzącą wodą.

Naczynia bambusowe lub wykonane z drewna np. lapacho czy algarrobo wymagają podobnej ochrony jak matero z Palo Santo – utrzymanie stałej wilgotności to podstawa!

Do picia mate na zimno przeznaczone jest specjalne matero Guampa – wykonane jest ono z bydlęcego rogu lub kopyta. Proces curado polega na moczeniu naczynia w wodzie z detergentem przez około 24 godziny. Po upływie wyznaczonego czas, matero Guampa należy dokładnie umyć i przepłukać pod delikatnym strumieniem wody. Należy przyrządzać w nim mate wyłącznie na ciepło, inaczej ulegnie rozszczelnieniu i nie będzie się nadawać do dalszego użytkowania.

Guampa Pajarito wykonana z bawolego rogu

Jeśli chcesz poznać więcej technicznych terminów, zapraszamy do odwiedzenia naszego przejrzystego i intuicyjnego słownika Yerba Mate lub innych artykułów tematycznych dostępnych na naszym blogu.

Co jeszcze warto mieć przygotowując Yerba Mate?

Chcąc prawidłowo przygotować Yerba Mate warto zaopatrzyć się także w bombillę, czyli tradycyjną i charakterystyczną rurkę z filtrem. Na rynku dostępnych jest jej wiele rodzajów. Tego typu rurkę produkuje się z bambusa, srebra, stali nierdzewnej oraz innych stopów szlachetnych np. alpaka.

Warto również wiedzieć, że bombille zostały wyposażone w specjalne sitka – ich zadaniem jest skuteczna filtracja suszu, tym samym przepuszczając jedynie pobudzający do działania napar. Na rynku można spotkać przede wszystkim dwa rodzaje bombilli – z filtrem w kształcie sprężynki oraz w kształcie łyżeczki.

Najbardziej popularnym jest filtr w kształcie łyżeczki, niemniej jednak każdy model skupia wokół siebie zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co ciekawe, bombille wyposażone są w piękne chłodzące pierścienie, tym samym dbając o wygodę użytkowania oraz niezwykle reprezentatywną estetykę.

Susz w matero z Palo Santo

Krótko podsumowując, pamiętaj o kluczowych zasadach, którymi należy kierować się podczas rytuału związanego z parzeniem Yerba Mate!

Przede wszystkim nie mieszaj suszu rurką bombilla – to sprawia, że otwory zatykają się, a na dnie powstaje tzw. błotko. Polecamy również, aby pierwsze zalanie suszu było wykonane z użyciem zimnej wody – w ten sposób zadbasz o piękny aromat Mate, który będzie się dłużej wydzielał oraz wysoką zawartość składników odżywczych w naparze. Ponadto, po wsypaniu suszu do naczynia, pamiętaj aby kilka razy wstrząsnąć energicznie naczyniem, nie zapomnijąc o zatkaniu jego otworu. Dzięki temu najdrobniejsze elementy Yerba Mate utrzymają się na górze, na naszej dłoni. Ostatnia zasada dotyczy kolejnych zalań naparu – do nich wykorzystaj wodę o temperaturze osiągającej maksymalnie 75 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie mate straci swój smak oraz cenne właściwości, a tego byśmy nie chcieli.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl