Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
ABC Yerba Mate

Wiele osób zaczynających przygodę z yerba mate może mieć na początku problem z licznymi słowami i definicjami pochodzącymi z języka hiszpańskiego. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu słownikowi choć trochę przybliżymy i wyjaśnimy niezrozumiałe pojęcia :)

A jak Amanda - jeden z czołowych argentyńskich producentów yerba mate z prowincji Misiones. Sama firma została założona przez polskich imigrantów o nazwisku Szychowscy.

B jak Bombilla - czyli rurka zakończona sitkiem, która służy do filtrowania naparu. Są tworzone z różnych materiałów: stali nierdzewnej, srebra, złota i innych stopów metali, a także naturalne z bambusa.

C jak Curado - czyli proces przygotowania naczynka do użytkowania. Dotyczy głównie naczynek z tykwy, które wymagają odpowiedniego przygotowania, głównie w celu odpowiedniej konserwacji i usunięcia pozostałości miąższu, który ma działanie przeczyszczające.

D jak Despalada - określenie gatunku yerba mate, która w swoim składzie posiada wyłącznie listki. Są to mocne pobudzające rodzaje mate.

E jak Erva mate - tak w Brazylii nazywa się yerba mate. 

F jak Fusy - dostarczają wielu minerałów i witamin płynących z naparu yerba mate. Mogą być zalewane wielokrotnie.

G jak Guampa - czyli naczynie wyprodukowane z bydlęcego rogu lub kopyta. Przeznaczone wyłącznie do picia yerba mate na zimno.

H jak Hierbas - (hiszp. zioła)czyli odmiany yerba mate z dodatkiem różnorodnych ziół.

K jak Kofeina - yerba mate jest źródłem kofeiny, która pobudza organizm i stymuluje do większego wysiłku. W zależności od gatunku, yerba mate zawiera od 0,7 do 2 % kofeiny w swoim składzie.

K jak Kawa - yerba mate to idealna alternatywa dla kawy, nie wypłukuje z organizmu żelaza i dostarcza niezbędnych witamin, składników odżywczych, dodaje energii, likwiduje poddenerwowanie, pomaga w zwiększonym wysiłku fizycznym czy umysłowym.

L jak Laranjeiras - czyli brazylijska firma produkującą niezwykłą odmianę mate, mate green. Cechuje się ona niezwykłym mocnym zielonym kolorem, który zawdzięcza okresowi zbiorów. Goryczka w tym rodzaju mate nie jest aż tak dominująca jak w przypadku argentyńskich mate.

M jak Matero/Mate - określenie opisujące naczynie do sporządzania naparu yerba mate. Naczynka tworzy się z różnych materiałów(tykwa, bambus, ceramika, glina, drewno).

M jak Mateista - czyli miłośnik yerba mate.

N jak Naranja - po hiszpańsku oznacza pomarańczę. Wiele owocowych odmian mate posiada skórkę pomarańczową lub aromat pomarańczowy w celu złagodzenia goryczki.

O jak Ostrokrzew paragwajski- czyli określenie rośliny, z której tworzy się yerba mate. Zbiera się listki i patyczki ostrokrzewu, które następnie są mielone, suszone oraz leżakowane przynajmniej rok czasu. Niektóre wersje są leżakowane nawet 2 lata, dzięki czemu uzyskują niepowtarzalny smak.

P jak Palo Santo - drewniane naczynko do picia yerba mate z drewna Palo santo. Żywica tego drzewa posiada niezwykle aromatyczną żywicę, przez co w trakcie użytkowania naczynia otrzymujemy dodatkowe walory smakowe płynące z żywicy. Są niezwykle trwałe i wytrzymałe, jednak nie można ich zbyt szybko osuszać, bo mogą wówczas pękać.

R jak Rosamonte - czołowa argentyńska marka yerba mate, która jest znana na całym świecie. Dzięki leżakowaniu z dodatkiem drzewa różanego wszystkie mate tej marki posiadają unikalny smak z wyczuwalnym delikatnym aromatem różanym. 

S jak Suave - jest to określenie delikatnych i łagodnych odmian yerba mate o średniej mocy.

T jak Terere - yerba mate sporządzana na zimno, tzn. zalewana lodowatą wodą. Często z dodatkiem świeżych ziół, owoców lub soków owocowych. Idealnie orzeźwi w gorące dni.

U jak Union - to argentyńska marka zajmująca się produkcją wyśmienitej mate. W swojej ofercie posiadają klasyczne, ziołowe czy owocowe odmiany yerba mate. W Polsce póki co jest mało znana.

Y jak Yerbera - czyli pojemnik lub opakowanie do przechowywania niezwykłej mate ;)

Z jak Zalewanie - jedna z zalet yerba mate jest możliwość kilkukrotnego zalewanie fusów, dzięki czemu picie yerba mate jest ekonomiczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Google+
Click Shop | Hosting home.pl