Parzenie yerba mate
Z parzeniem yerba mate wiąże się swoisty rytuał, który jest nieco zawiły i dla początkujących miłośników yerba mate może sprawiać pewne problemy ;) Jednak z czasem wszyscy nabierają wprawy i nie mają żadnych problemów z poprawnym parzeniem swojej ulubionej mate.
W każdym kraju sposoby przyrządzania naparu różnią się miedzy sobą pewnymi detalami w związku z czym nie można powiedzieć, iż istnieje jeden unikalny sposób parzenia yerba mate. Jednak postaramy się przybliżyć dwa możliwe sposoby na odpowiednie przygotowanie yerba mate. Prosty oraz bardziej złożony.
Jeden z najprostszych sposobów parzenia mate:
- Włóż bombillę do naczynka.
- Wsyp susz yerba mate do naczynia. W zależności jaką moc naparu chcesz uzyskać - od 2/4 do 3/4 objętości naczynka.
- Zalej susz niewielką ilością chłodniejszej wody(poniżej 40-50 stopni Celsjusza).
- Następnie zalej susz wodą o temperaturze nie wyższej jak 70-75 stopni Celsjusza.
Taki sposób przygotowanie mate nie jest specjalnie skomplikowany i ma swoje wady. Takie przygotowanie suszu może powodować zapychanie się bombilli oraz zbyt gorzki smak pierwszych zalań i jednocześnie szybką utratę smaku przy kolejnych zalaniach.
Poniżej przedstawiamy bardziej skomplikowany sposób parzenia mate:
- Wypełnij naczynie suszem od 2/4 do 3/4 jego pojemności.
- Przykryj otwór naczynia dłonią, odwróć naczynie do góry dnem oraz potrząśnij energicznie kilka razy naczyniem w górę i w dół.
- Dzięki temu zabiegowi najdrobniejsze części mate oraz pył przesuwają się ku górze, przez co zmniejszamy ryzyko zatykania się bombilli.
- Kolejnym krokiem jest delikatne przesunięcie mate na ściankę naczynia. Odpowiednie ułożenie suszu zapobiega zatykanie bombilli przez najdrobniejsze jego części oraz dostawanie się pyłu przez wlot bombilli.
- Następnie w pustą przestrzeń wlewamy powoli niewielką ilość wody w temperaturze niższej niż docelowa(40 stopni lub mniej), aż do całkowitego jej wchłonięcia przez susz. Matero jest ciągle ułożone delikatnie po ukosie, susz znajduje się na ściance. Zalanie zimną wodą ma na celu uniknięcie utraty wartości odżywczych oraz aromatu płynącego z naparu.
- Przyszedł czas na umieszczenie bombilli w pustą przestrzeń gdzie nie znajduje się susz.
- Teraz należy delikatnie wlać ciepłą wodę(do 70-75 °C) w pustą przestrzeń. Nalewamy niemal po brzegi, mając na uwadze pozostawienie na samej górze niewielkiej ilości ciągle suchej mate.
Po dodaniu ciepłej wody należy odczekać około 2-3 minut i napar jest gotowy do wypicia.
Gdy opróżnimy naczynie z naparu możemy dolewać ciepłej wody, aż do momentu, gdy nie będziemy już odczuwać dostatecznego smaku płynącego z naparu. - Do suszu mate można dodawać inne składniki, które mają na celu zniwelowanie goryczki(miód, cukier czy zioła:mięta, mięta pieprzowa, werbena cytrynowa, liście bławatka i inne). Cukier można zastąpić innym zamiennikiem przykładowo stewią, ksylitolem lub erytrolem.
Sam rytuał jest dość skomplikowany, nie trzeba się go sztywno trzymać, jednak należy pamiętać o kluczowych sprawach, tj.:
- Nie mieszamy suszu bombillą, powoduje to zatykanie jej otworów i powstawanie tzw. błotka,
- W pierwszej kolejności wlewajmy do naczynia zimną wodę, aby dłużej utrzymać aromat naparu i jego składniki odżywcze.
- Wstrząśnij naczyniem zatykając jego otwór, aby najdrobniejsze elementy mate pozostały u góry.
- Do kolejnych zalań używaj wody o temperaturze maksymalnie 75 °C.